Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb

Xiaomi Yeelight to kolorowe, inteligentne żarówki, którymi możemy sterować zdalnie za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne lub głosowo za pomocą domowych asystentów.

Gdzie? Co? Jak? Za ile?

Żarówki można zamówić najtaniej ze sklepu Gearbest. Są one często przeceniane, a co jakiś czas aktywne są promocyjne kody dodatkowo obniżające cenę. Ja za 2 żarówki łącznie z kosztami wysyłki zapłaciłem 120 zł, a można i jeszcze taniej. Parametry:

  • 16 milionów kolorów
  • temperatura barwowa w zakresie 1700-6500K
  • łączność poprzez WiFi (uwaga, jedynie pasmo 2,4 GHz!)
  • trwałość do 11 lat
  • optymalne oświetlenie pomieszczeń do 30 m2
  • kontrola grupowa wielu żarówek poprzez dedykowaną aplikację

Urządzenie działa bez problemu w Polsce, napięcie na standardowe 220V, a gwint to E27 (tzw. „duży gwint”). Dodatkowo można wspomnieć o tym, że istnieje możliwość sterowania oświetleniem za pomocą asystenów domowych takich jak Alexa od Amazonu.

Instalacja i użytkowanie

O ile instalacja nie jest skomplikowana, tak żarówki nie chciały działać z aplikacją opisywaną w instrukcji. Przyczyną może być zły region, ale generalnie jest ona stworzona pod większą ilość urządzeń smart home od Xiaomi. W zastępstwie szukamy w odpowiednim sklepie (Android – Play Store, iPhone – App Store) aplikacji o nazwie „Yeelight”. Wkręcamy żarówki do gwintu, włączamy zasilanie. Na telefonie / tablecie odpalamy aplikację będąc podłączonym pod domową sieć bezprzewodową. Wchodzimy w zakładkę „Urządzenia” potem „+” w prawym górnym rogu ekranu, potem „Żarówka LED (Kolorowa)”. Wyświetli się lista dostępnych żarówek, którym w następnym kroku można nadać osobne nazwy. Aplikacja połączy się żarówką, wpisze hasło do sieci WiFi, zrestartuje połączenie i w tym momencie wszystko będzie gotowe do użycia.

Z poziomu apki możemy zmieniać najróżniejsze parametry wyświetlania, takie jak kolor, przyciemnienie. animacje świetlne. Wszystko można dodać do odpowiednich grup i sterować kilkoma żarówkami w tym samym momencie. Można także tworzyć szybkie skróty do włączania / konfiguracji na pulpicie, a także dodawać przełączniki do notyfikacji Androidowych.

Integracja z Alexą

Jak już było wcześniej wspominane, Yeelighty działają bez problemów z popularnym (w naszym kraju ze względu na brak polskiego dystrybutora trochę mniej) asystentem domowym o nazwie „Alexa”. Integracja jest dość prosta. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie dodatku (nazwanego „skillem”) o nazwie „Yeelight”. Można zrobić to poprzez aplikację lub panel www. Następnie w zakładce „Smart Home” wybieramy opcję „Add device”, po wyszukaniu można dodać daną żarówkę do aplikacji. Jeżeli stworzyliśmy w poprzedniej aplikacji (Yeelight, tej do sterowania żarówkami) jakieś scenerie (kombinacje konkretnych kolorów, animacji itp.) to możemy zaimportować je do Alexy za pomocą opcji „Discover Scenes”. Przykładowe polecenia głosowe:

Alexa, turn all lights on/off” – gdzie „all lights” to stworzona grupa, w której znajdują się wszystkie żarówki

Alexa, turn living room on/off” – włączenie żarówki w salonie, gdzie „living room” to grupa żarówek w tym pomieszczeniu

Alexa, turn romantic bedroom on” – włączenie scenerii romantycznej dla lampki w sypialni (należy dodać taką scenerię do aplikacji i potem zaimportować do Alexy)

Alexa, dim living room to 50 percent” – przyciemnienie danej grupy o połowę

Alexa, make the bedroom lights blue” – zmiana danej grupy na dany kolor

Polecenia są dość intuicyjne, da radę się przyzwyczaić po pewnym czasie. Jeżeli korzystamy z aplikacji Alexy, światła możemy włączać i wyłączać również zdalnie, przez internet. Może się to przydać na przykład jako pewnego rodzaju zabezpieczenie antywłamaniowe.

Z żarówek korzystam przez około pół roku i nie sprawiają żadnych problemów z łącznością czy sterowaniem. Świecą jasno, aplikacja zapewnia wszystkie możliwe opcje, jeżeli wytrzymają chociaż połowę czasu, którą deklaruje producent to będę bardziej niż zadowolony.

Zdjęcia urządzenia

 

Zdjęcia z aplikacji (Yeelight + Alexa)

 

Filmik akcja / aplikacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *