Cast Puzzle od Hanayamy – Top 10

Japońska firma o nazwie „Hanayama” jest znana głównie z serii małych łamigłówek „Cast puzzle”, które produkuje już 4 dekady. Każdej zagadce z tej serii przydzielony jest stopień trudności w postaci od jednej do sześciu gwiazdek. Niektóre z nich są mocno pokręcone, zalecam zaczęcie przygody z niskiego pułapu.

Może ktoś dzięki temu wpisowi znajdzie nowe hobby, szybkie rozwiązanie niektórych zagadek robi całkiem niezłe wrażenie wśród znajomych. Rozwiązania większości puzzli można znaleźć na YouTubie, ale oczywiście nie polecam takiego wyjścia. Poniżej moje Top 10, niekoniecznie ze względu na poziom trudności, ale ze względu na wykonanie, pomysłowość czy efektowność rozwiązania. W nawiasach podano poziom trudności.

10. Cast Diamond (1/6)

Listę otwiera najłatwiejsza łamigłówka, która nie wymaga sporego czasu na opanowanie. Wystarczy nawet jeden szybki ruch. Doskonała pozycja na początek, do tego jest bardzo mała i ładnie wykonana.

9. Cast seahorse (3/6)

Pierwszy i jedyny przekładany przedstawiciel tematyki morskiej. Wymaga kilku specyficznych ruchów do rozłożenia, ale jest relatywnie prosty. Fajny pomysł i wykonanie plasują go na miejscu 9.

8. Cast coaster (4/6)

Ileż te puzzle sprawiają mi problemu za każdym razem gdy próbuje je złożyć. Mimo, że już mniej więcej znam pamięciowo rozwiązanie, tak za każdym razem coś źle wsadzam. Pomysłowe, ale da cierpliwych ludzi.

7. Cast ring (2/6)

Kolejny bardzo fajnie zrobiony „przekładaniec” podobny nieco do „cast seahorse”. Wyżłobienia zdradzają trochę kolejne ruchy, ale i tak daje sporo satysfakcji.

6. Cast marble (5/6)

Dość zaskakujący pomysł na zagadkę, zamknięty w bardzo starannie wykonanej obudowie. Złożenie równie trudne jak rozłożenie więc opanowanie obydwu czynności może zająć trochę czasu.

5. Cast flag (1/6)

Prosta łamigłówka, z ograniczoną liczbą ruchów. Przypadła mi do gustu, bo w odróżnieniu od innych „przekładanych” prezentuje ciekawy pomysł z rozkładającym się elementem.

4. Cast news (6/6)

Najwyższy poziom w zestawieniu. Fajne wykonanie w postaci róży wiatrów (w ogóle wygląda całość jak jakiś starożytny artefakt), gra słowna w nazwie, a także dość zaskakujące rozwiązanie. Można ją rozłożyć zupełnie przypadkiem i to jak na taki poziom bardzo szybko, ale generalnie jest jedna poprawna metoda, która pozwoli na poznanie jej sekretu.

3. Cast elk (5/6)

Trudna zagadka „przekładana” z porożami łosiów w roli głównej. Dużo ruchów, ostatni niestety mocno siłowy, przez co zajął mi sporą ilość czasu.

2. Cast horse (2/6)

Strasznie efektowna, na pierwszy rzut oka nie do rozwiązania zagadka z podkowami. A przy ogarnięciu okazuje się, że wystarczy jeden szybki ruch.

1. Cast harmony (2/6)

Ślicznie wykonane puzzle z motywem muzycznym. Zagadka jest dość prosta, więc idealna dla początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *