iFixit Pro Tech Toolkit

Były na blogu przeglądy i recenzje dość szerokiego spektrum rzeczy, ale i tak będzie to tematyka bardzo bliska elektronice – narzędzia. A konkretniej jest to spory zestaw do otwierania praktycznie każdego urządzenia jakie pojawi się na naszej drodze.

Przyznam, że pierwszy raz od niepamiętnych czasów kupiłem coś ze względu na reklamę. Przeglądając jeden z filmików Linusa na kanale YT – „Techquickie” rzucił mi się on w oczy. Jako iż i tak planowałem wymienić swój zestaw, który mi służy od wielu lat na coś większego (zdarzało się, że brakło jednak końcówki jakiejś), tak postanowiłem dać szansę właśnie tym narzędziom. Zestaw został kupiony na stronie „radbag.pl” za kwotę 236,90 zł. Zalecana cena producenta to 59.99$ więc generalnie tyle samo.

Najważniejszą częścią zestawu jest wkrętak wraz z 64 końcówkami:

Jest to bardzo pokaźna ilość, nie sądzę żeby znalazło się w elektronice urządzenie, do którego nie znajdziemy bita w zestawie. Sam wkrętak jest bardzo standardowy, nie ma w nim nic nowatorskiego. Chropowata powierzchnia zapobiega przypadkowemu upuszczeniu. Do tego dostajemy gumową przedłużkę służącą do odkręcania śrubek z trudno dostępnych lokalizacji. Końcówki oczywiście są przyczepiane do wkrętaka za pomocą magnesu. Tak samo przyczepiania jest cała górna obudowa, która może sprytnie posłużyć jako przechowalnia odkręconych śrubek. Również takie zastosowanie może sprawować magnesowa podkładka, na której trzyma się cały zestaw wkrętaków.

Na skrajnie lewej „stronie” zestawu umiejscowione zostały 3 takie same, plastikowe narzędzia do otwierania, którymi można podważać plastikowe obudowy. Wyżej znajdziemy przyssawkę, która znajdzie zastosowanie na przykład w otwieraniu telefonów (ciągnięcie szybki do góry). Na samej górze ciekawostka – opaska uziemiająca.

Środkową część zestawu rozpoczyna zestaw trzech pincet – krzyżowa (cały czas zaciśnięta, do trzymania na przykład kabli), zaokrąglona i płaska z ząbkami na końcach. Następne trzy narzędzia to tzw. „spudgery”. Są one raczej generalnego użytku, do zdrapywania, oddzielania, zaczepiania różnych elementów. Dwa z nich są plastikowe, jeden metalowy. Rządek narzędzi zamyka „Jimmy” – metalowy odpowiednik innych narzędzi do otwierania i podważania, które znajdziemy w zestawie. Ostatnie elementy to 6 „kostek gitarowych”, które również służą do takich zastosowań, jak poprzednik.

Całość jest zawijana w materiałowy rulon, który obejmuje wszystkie elementy. Tu mógłbym wymienić jeden minus, całość jest zapinana na velcro (popularniej znany jako „rzep”) przez co przy intensywnym użytku po jakimś czasie prawdopodobnie wystąpi problem z poprawnym zamknięciem. Nie lubię tego materiału, nie dało się 2 guzików zrobić? Druga rzecz to cena – wydaje mi się trochę za wysoka. Zestaw i tak jest składany w Chinach, a że brandowany znanym serwisem to niewiele zmienia. Jeżeli wytrzymają długi czas – wtedy będzie można mówić o opłacalności. Natomiast – jeżeli używasz takich narzędzi codziennie, potrzebujesz uniwersalnego, porządnie zrobionego zestawu to śmiało można polecić. Jeżeli nie to lepiej skusić się na jakiś tańszy zestaw lub kupować poszczególne elementy osobno w miarę zapotrzebowania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *