Sonoff S20 Smart Socket

Sonoff S20 to inteligentne gniazdo elektryczne, które po podłączeniu do WiFi może być sterowane za pomocą aplikacji na urządzenie mobilne lub jednego z asystentów domowych – Amazon Alexa / Google Home.

Przełącznik można dostać w większości chińskich sklepów takich jak „Rosegal” i „TomTop„. Dostępne są różne wersje, w zależności od regionu. Na rynek europejski dostępne są 2 warianty „S20EU Type F” tzw. „SCHUKO” i „S20EU Type E”. Pierwszy nie posiada otworu na bolec uziemiający, niestety akurat jak kupowałem w promocji były dostępne jedynie te wersje. Gniazdko można przerobić otwierając je i wyciągając jedną blaszkę, oczywiście tracimy wtedy uziemienie, ale przynajmniej wtedy da się z niego korzystać. Ewentualnie można dokupić jakąś przejściówkę z uziemieniem i tam wpiąć Sonoffa. Cała operacja jest bardzo prosta, na zdjęciach poniżej widać o co dokładnie chodzi.

Niestety w moim wypadku urządzenie działa dość topornie. Kupiłem 2 sztuki i każda z nich ma przypadłość, że czasem aplikacja lub Alexa nie mogą znaleźć urządzenia w sieci podczas gdy jest ono włączone (przepływa przez nie prąd do urządzenia docelowego). W momencie włączenia przez aplikację / Alexe – działa za każdym razem. Dioda wskazuje podłączenie do sieci Wifi, przy próbie wyłączenia – po jakims czasie dioda miga wskazując brak połączenia z siecią. Nie dzieje się tak za każdym razem, często działa dobrze, ale wolę o tym ostrzec. Jako iż sieć działa mi stabilnie, urządzenie jest blisko routera i nie ma ono żadnej konfiguracji – obstawiam jednak, że coś może być fabrycznie nie tak.

EDIT: Od jakiegoś czasu zaczęło wszystko ładnie działać w 100% przypadków, nie mam pojęcia co było przyczyną takiego zachowania

Gniazdko należy pierw sparować z naszą siecią WiFi, przytrzymując przycisk na obudowie przez 7 sekund, aż dioda zacznie szybko migać. Następnie za pomocą aplikacji „eWeLink” dostępnej na Androidzie i iOS dodajemy urządzenie za pomocą „plusika” i dalej podążając za instrukcją pokazaną na ekranie (wpisywanie hasła do WiFi itp.). Współpraca z Alexą odbywa się za pomocą „skilla” zwanego „eWeLink Smart Home Fan”. Tradycyjnie jak to Alexa, można dodać urządzenie do grupy z nazwą odpowiadającą zastosowaniu. Na przykład gdy chcemy sterować wentylatorem, nazywamy grupę „fan” i używamy polecenia „Alexa, turn fan on” (zastosowanie to widać na filmiku poniżej).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *