Maker UNO

Klonów płytek Arduino UNO jest całe mnóstwo. Oprócz drobnych różnic w budowie, wykorzystanych komponentów, dodatkowych funkcjonalności – czasem różnią się też dedykowanym zastosowaniem. A Maker UNO celuje w target edukacyjny.

Płytka jest bliźniaczo podobna do pierwowzoru – ten sam mikrokontroler, napięcie, dostępne piny, pojemność pamięci flash, eeprom. Dodano za to kilka funkcjonalności:

  • 12 programowalnych, niebieskich, diod LED (cyfrowe piny od 2 do 13)
  • programowalny przycisk (cyfrowy pin 2)
  • głośniczek typu piezzo (buzzer)

… i to zasadniczo koniec. Odjęto dedykowany port na zasilanie, którego rolę przejęło złącze Micro USB. Jak widać zmian mało, ale idealnie wpasują się w edukacyjne zastosowania. Zarówno diody jak i buzzer mogą stanowić prosty debug do projektów. Pudełko, w którym przyszło urządzenie ma wytłoczony otwór, przez który można podłączyć kabel zasilający i dzięki temu mamy prostą obudowę. W zestawie są rownież naklejki na żeńskie konektory na płytce. Pudełko jak i płytkę można od spodu podpisać na dedykowanym do tego celu miejscu. Programy tworzymy w standardowym Arduino IDE. Przed pierwszym wgraniem programu należy zainstalować sterowniki, linki w TYM artykule. Wszelakie shieldy ze standardowego UNO pasują idealnie (sprawdzane na ethernetowym). Wszystko to, w połączeniu z bardzo niską ceną (6$) sprawia, że faktycznie fajnie by było wprowadzić coś takiego w polskich szkołach. Kto wie…

Galeria

Filmik (domyślny skrypt)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *