Wyświetlacz LCD na sterowniku HD44780 podłączony do komputera

Jak można zutylizować stary wyświetlacz LCD? Ano dla przykładu podłączyć go do komputera, zamontować jakoś i mamy ciekawy gadżet. Wyświetlić można dosłownie wszystko – temperatury podzespołów, wiadomości ze świata, godzinę, obecnie grany kawałek, wszystko czego dusza zapragnie. Nie jest to jakoś skomplikowana operacja, wszystko sprowadza się do przylutowania 16 kabelków do wyświetlacza. Można jeszcze kombinować z potencjometrem do sterowania kontrastem, ale nie było mi to potrzebne. Jeżeli umiesz posługiwać się lutownicą lub masz znajomego, który ci pomoże to spokojnie taki projekt jest do wykonania w ciągu pół godziny.

Co nam będzie potrzebne?

Przede wszystkim wyświetlacz. Koniecznie oparty na sterowniku HD44780, większość tego typu wyświetlaczy jest z oparta właśnie na tym układzie. Jak duży będzie LCD to już kwestia gustu, jak dla mnie 4 linie po 20 znaków jest wystarczającym rozmiarem. W przypadku mniejszych wyświetlaczy – 2×20, 2×16 można zawsze przewijać dłuższe linie tekstu. Wyświetlacze są dostępne na przykład na Allegro, w różnych kolorach i wyglądzie, ceny wahają się od 20 zł za wersję bez podświetlenia do 60 zł za 4×20 z różnokolorowym świeceniem. Ja dla przykładu użyję wyświetlaczy bez podświetlenia, o standardowym zielonym kolorze, model BT42005VB-SRE:

Drugą rzeczą jest kabel drukarkowy zakończony męską wtyczką LPT. Co ma po drugiej stronie nie ma znaczenia, i tak będzie ta część odcinana. Jeżeli uda się znaleźć taki kabel w domu to lepiej, nie trzeba będzie wydawać pieniędzy, w przeciwnym razie jest to wydatek rzędu kilku złotych. Kable te są zazwyczaj 25 żyłowe, my potrzebujemy ich 16.

Trzeba także zapewnić zasilanie. Jako iż w moim wypadku chciałem wyświetlacz postawić na zewnątrz komputera to zasilanie będzie pobierane  z portu USB. Potrzebny zatem będzie jakikolwiek kabel USB z męską końcówką. Jak i w przypadku kabla LPT – co jest z drugiej strony nie jest istotne. Można użyć kabla USB – MiniUSB, przedłużacza, czegokolwiek. Jeżeli chcesz zamontować wyświetlacz w środku komputera to najlepiej zamiast USB wykorzystać wolną wtyczkę typu MOLEX od zasilacza, projekt będzie działał bez problemów.

Do tego trzeba jakoś to wszystko zamontować. Postanowiłem kupić na Allegro (2,50 zł za sztukę) kilka podstawek z PLEXI i wykorzystać je do tego celu. W przypadku mojego wyświetlacza trzeba było wywiercić 4 otwory, znaleźć 4 pasujące śrubki, 8 nakrętek i zamontować konstrukcję. Użyłem takich podstawek:


Gdy chcemy montować w środku komputera najlepiej wykorzystać zatokę 3,5 cala z przodu komputera. Bierzemy zaślepkę, wycinamy otwór, miejsca na mocowanie i gotowe.

Oczywistą rzeczą jest, iż potrzebujemy komputera z portem LPT. Jeżeli nie mamy takiego portu na płycie głównej to można dokupić specjalną kartę na PCI, która dodaje takie złącze. Koszt w granicach 30-40 zł. Dostępne są jeszcze przejściówki USB -> LPT, ale nie daję gwarancji, że takie rozwiązanie będzie działać.

Do tego jeszcze narzędzia – lutownica, nożyk do zdejmowania izolacji i ewentualnie multimetr do sprawdzania czy lutujemy dobre kable.

Zaczynamy 

Otwieramy wtyczkę od LPT, tą która będzie podłączona do komputera. Z drugiej strony kabla zdejmujemy jakieś 3 cm inzolacji i wyciągamy wszystkie kable na wierzch. Teraz kierując się schematem:

Lutujemy odpowiednie kolory z otwartej wtyczki do odpowiednich miejsc na wyświetlaczu. Zarówno piny w otwartej wtyczce jak i miejsca do przylutowania na wyświetlaczu są ponumerowane więc nie powinno być problemów. Nie sugerujcie się w żaden sposób kolorami ze schematu, ja miałem zupełnie inne. Miejsca oznaczone na wyświetlaczu cyframi 1,3,5,16 to uziemienie. 1 łączymy z czarnym kabelkiem w kablu USB, potem kolejne miejsca 3,5,16 łączymy także z 1. Piny 2 i 15 to zasilanie, łączymy je z czerwonym kabelkiem w kablu USB. Całość powinna wyglądać mniej więcej tak:

Przed przylutowaniem wszystkich kabelków można podłączyć jedynie te od zasilania i uziemienia czyli 1,2,3,5,15,16. Jeżeli wyświetlacz jest sprawny powinien się podświetlić i pokazać w przypadku wyświetlaczy dwuwierszowych – cały pierwszy wiersz kwadracików, w przypadku czterowierszowych – 1 i 3 wiersz kwadracików. Konkretnie coś takiego:

Wtedy wiemy, że wyświetlacz jest sprawny i można dalej działać. Jeżeli podłączyliśmy już wszystkie kable można się zabrać za oprogramowanie. Najlepszym programem, dostępnym darmowo jes LCD Smartie. Na stronie projektuTUTAJ można znaleźć ostatnią wersję programu. Po ściągnięciu i wypakowaniu uruchamiamy program. Musi być on uruchamiany z poziomu administratora, w przeciwnym razie na ekranie się nic nie wyświetli nawet jeżeli wszystko dobrze podłączyliśmy. Po uruchomieniu programu klikamy „Setup”.

W prawej częsci programu znajdujemy zakładkę „Display settings”. Wybieramy z rozwijanej listy plugin „HD44780.dll” , a w zakładce „Screen” wybieramy wielkość naszego LCD i ustawiamy kontrast. Po tych zabiegach powinniśmy już widzieć coś na wyświetlaczu.

Jeżeli nic nie widać to możliwe, że port LPT jest wyłączony w BIOSie. W przypadku Windows XP i 2000 podobno trzeba doinstalować aplikacje, które pozwalają na komunikację z portem równoległym jak na przykład UserPort lub port95nt. Jeżeli widzimy już jakieś rzeczy na wyświetlaczu to można się zacząć bawić z dostosowaniem wyświetlanych rzeczy. Nie będę tu tego opisywać, wszystko jest w miarę intuicyjne, ze strony programu można dodatkowo ściągnąć pluginy, które dodają różne ciekawe informacje do wyświetlenia. Przykładowe zastosowania:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *