Sposób na darmowy internet w każdym miejscu – Aero2

W maju 2011 roku, dość mało znany operator sieci komórkowych – Aero Sp. z. o. o. wygrał przetarg na dostarczanie bezpłatnego, nazywanego wręcz „socjalnym”, dostępu do internetu. O ile samo użytkowanie jest całkowicie darmowe tak wymaga pewnego kapitału początkowego :) Mianowicie:

– 20 zł depozytu za wydanie karty SIM (kwota będzie zwrócona jeżeli przestaniemy korzystać z usługi i odeślemy kartę)
– jeżeli karta SIM ma być wysłana pocztą to 7 zł opłaty za wysyłkę, w przeciwnym razie można odebrać kartę osobiście
– modem / router / telefon pozwalający obsłużyć kartę, kwota zależna od urządzenia, jednak na mniej niż 100 zł nie ma co liczyć

Cała procedura otrzymania karty SIM sprowadza się do wypełnienia wniosku, wysłania go razem z kopią dowodu osobistego i dowodami wpłat. Nie będę się rozpisywać bo wszystko jest ładnie napisane na stronie operatora TUTAJ. Niestety trzeba trochę poczekać na wysyłkę, do mnie karta doszła po półtora miesiąca od daty odebrania dokumentów przez Aero2. I w dodatku wysłana została listem ekonomicznym. Karta prezentuje się tak:

Do tego zakupiłem modem w salonie Playa, model Huaweii 3131 za 129 zł:

Jest to chyba najtańszy modem USB spełniający warunki techniczne do korzystania z Aero (nie licząc używanego sprzętu). Pełna lista kompatybilnych urządzeń jest dostępna na stronie JDTech. Jeżeli zdecydujecie się na jakikolwiek modem od Playa trzeba jeszcze dokonać zmiany konfiguracji modemu, tak aby mógł się łączyć z siecią. Opis także na stronie JDTech.

Po kilku dniach użytkowania nie mam żadnych zastrzeżeń. Rozłączenia z sieci co godzinę praktycznie nie przeszkadzają, a jak tak to można wznawiać je automatycznie na przykład w programie topnetinfo. Prędkość faktycznie taka jaką podaje dostawca – 512 kb/s, bez szału, ale nie jest to przecież internet stworzony do ściągania torrentów ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *